kurz hathajogy

Na našich kurzoch sa zoznámite s autentickou praxou jogy. Cvičíme tradičným spôsobom, ktorý je odovzdávaný po niekoľko generácií. V praxi sledujeme prúdenie a pôsobenie jemnej (subtílnej) energie v našom tele a následne si uvedomujeme účinky.

Je to cesta, ako zamerať pozornosť na seba a spoznávať vlastný vnútorný vesmír, udržať si vyrovnanosť, dynamizmus a zároveň hlboký pokoj.

Otvorený kurz hathajogy pre začiatočníkov: 

 • každý utorok 19:30 – 21:00
 • každá piatok 17:30 – 19:00

Začíname 12.9.2017
Inštruktor: Isolda a Kristína
Prihlás sa
Pridať sa môžeš kedykoľvek, nemáme obmedzenia. 🙂

Ako prebiehajú lekcie

ikona-1Surja NamaskaraPozdrav slnku, veľmi známe a populárne cvičenie. Je to postupnosť cvikov, vďaka ktorým intenzívnejšie pôsobí solárna (dynamická) energia. Dochádza k pozvoľnému pretiahnutiu a zároveň uvoľneniu telesnej štruktúry. Teplo sa rozlieva do celého tela a tým umožňuje neustálu výmenu látok, funkčnosť vnútorných orgánov a tkanív a zároveň nastáva i psycho-mentálne oživenie.

Ásanycvičenie telesných pozíc. Inštruktor dbá o správne vytvorenie ásan. Nehovoríme o dokonalom prevedení, ale o správnom postoji tela a o správnom vnímaní mysle. Od jednoduchých polôh postupujeme k náročnejším. Po skončení každej pozície si uvedomujeme špecifické účinky, ktoré sú vytvorené vďaka konkrétnej ásane. Inštruktor oznámi základné účinky a nechá priestor na vlastné uvedomenie a sledovanie individuálneho prežitku.

Relaxácia – na záver cvičenia je prospešné uvoľnenie celej bytosti – tela, mysle a nášho vnútra. Dochádza tak k hlbokej regenerácii a upokojeniu. Skrz odpočinok sa rozširuje vedomévnímanie, môžeme tak dosiahnuť blahodarné prežitky harmónie, mieru a vyváženosti.

Účinky cvičenia často pôsobia ešte niekoľko hodín po skončení kurzu. Všeobecne sa jedná o väčšiu aktivitu, vnútornú vyrovnanosť a o väčší pokoj. Môžete tak zažiť „dynamické upokojenie“.

Náplň cvičenia

 • ikona-2Cvičenie je zamerané na zlepšenie telesnej pohyblivosti, pružnosti a upevnenie fyzickej štruktúry (správne držanie tela, spevnenie a formovanie postavy).
 • Vďaka pravidelnému cvičeniu sa chrbtica udržuje v dobrej forme. Predchádza sa tak bolestiam, ktoré sú spôsobené stuhnutím a malou ohybnosťou. Spevňujú sa chrbtové svaly, ktoré stabilizujú chrbticu.
 • Zvyšuje sa imunitný systém a tak sa udržuje zdravie.
 • Harmonizácia metabolizmu – látkovej výmeny (prísun živín a odvedenie odpadných látok). Je to prevencia pre dlhodobé zdravie celého organizmu.
 • Udržuje sa chod endokrinných žliaz, ktoré vyrovnávajú hormonálnu hladinu v krvi a riadi funkčnosť orgánov.
 • Dochádza k odstráneniu ako fyzického napätia v svaloch, tak i odbúranie vnútorného, predovšetkým psychického zovretia v podobe stresu, úzkosti a strachu.
 • Telo i duša nadobúda na kráse. Oči sa rozjasnia, zvyšuje sa prítažlivosť a osobný pôvab.
 • Cvičením postupne prepájame vnímanie telesnej a vnútornej štruktúry.

Takmer každú lekciu prezentujeme novú ásanu alebo inú praktickú techniku.

Prečo odporúčame cvičenie jogy v skupine? 

ikona-3Pri cvičení v skupine sa kumuluje energia, ktorá je intenzívnejšia a vo väčšom rozsahu. Naše bežné vnímanie sa zlepšuje a tým pádom si uvedomujeme omnoho jasnejšie, ako prúdi jemná energia. Pôsobenie účinkov je výraznejšie.

Skupinové cvičenie je vedené skúseným inštruktorom. Dbá o správne vykonanie polôh a pokiaľ ich niekto vykonáva nevedome chybne, jemne ho opraví alebo mu príjemne vysvetlí ako na to. Po cvičení vyloží teóriu, ktorú doplní o vlastné skúsenosti a tak inšpiruje ostatných.

Učíme sa vnímať účinky na fyzickom tele, ale i z vnútorného hľadiska. Dochádza k aktivácii vykryštalizovaných emócií a okúzľujúcich citov. Úspešne sa rozširuje vedomie, ktoré nám dáva väčší nadhľad, uvedomenie a širšie pochopenie. Uplatňujú sa naše skryté vlohy, nadania, talenty a schopnosti. Môžeme vnímať ušľachtilé a hodnotné stavy ako napríklad zdatnosť, charizmu, odvahu, láskavosť, intuíciu, múdrosť alebo i veľmi cenenú božskú extázu (samadhi).

Kurzy nám zabezpečujú pravidelnú prax jogy a tým i možnosť dosiahnuť skutočných výsledkov, o ktorých sa tu zmieňujeme.

Na kurzoch prevláda príjemná atmosféra. Ľudia sa navzájom poznajú, delia sa o svoje každodenné zážitky a tak sa podporujú a vzájomne inšpirujú. Mnohí tu nájdu priateľov a tých, ktorí im rozumejú.

Sme štedrý

 • ikona-51. Lekciu vyskúšajte zadarmo. Máte príležitosť sa zoznámiť s praxou jogy a jej účinkami.
 • Zaplatením kurzu hathajogy máte možnosť navštevovať obidva vypísané termíny.
 • Ak máte osobné otázky, závažnejšie problémy alebo dotazy, príďte za inštruktorom, rád vám pomôže alebo poradí.

 

A na záver praktické informácie

 • ikona-6Na kurz sa prihláste vopred z dôvodu kapacity sály.
 • Lekcie prebiehajú do konca júna. Letné prázdninové mesiace je čas na dovolenky. Začíname opäť v septembri.
 • Môžete chodievať pravidelne alebo občasne na jednotlivé lekcie.
 • Platbu uhrďte mesačne, štvrťročne alebo jednorazovo. Zľava je poskytnutá pri zaplatení celého roku naraz (9 mesiacov). Spôsob platby je možný na mieste alebo prevodom na účet.
 • Na cvičenie odporúčame voľný odev, bez šperkov a módnych doplnkov.
 • Karimatky sú k dispozícii na mieste. Pozrite sa, aké to u nás je.
 • Kurz môžu navštevovať všetky vekové kategórie, deti však od 7 rokov.
 • Kurz neodporúčame ľuďom so sklonom k schizofrénii alebo s ťažkými psycho – mentálnymi poruchami. V takom prípade kontaktujte inštruktora.

Tí, ktorý si obľúbia cvičenie, môžu navštevovať i kurz integrálnej jogy.

Pozri si rozvrh lekcií v roku 2017/18


Ponúkame tiež kurzy:

Integrálna joga
Tantra pre ženy


Súvisiace články:
Úvod k cvičeniu ásan
Joga – ásany, telesné pozície
Integralna joga
Joga v kocke
Joga a jej história
Jogínsky pozdrav slnku
Plná jogová relaxácia