inštruktorka Isolda

Ing. Isolda Eva Votrubcová

Isolda vyrastala v malebnej krajine Českého raja, kde na ňu pôsobila obohacujúca a inšpirujúca krása prírody. (Narodila sa v znamení panny s ascendentom vo váhach). Zaujímali ju akékoľvek ezoterické náhľady alebo smery a vždy mala pocit, že je toho príliš veľa…

Pri štúdiu záhradnej a krajinnej architektúry v Brne mala možnosť začať navštevovať kurzy jogy duchovnej školy Rezonancia. Konečne tak dostala príležitosť postupne objavovať jogínske učenie prepracovaným spôsobom, systémom založeným Gregorianom Bivolaru.

Čoskoro pochopila, že dostáva ucelené, hlboké duchovné informácie, v ktorých sa môže orientovať, pochopiť ich a overovať vlastnou praxou. Po niekoľkých rokoch praxe jogy začala předcvičovat (inštruktorovať) kurzy jogy v Bratislave a zároveň absolovala certifikačný kurz pre inštruktorov jogy pod záštitou Medzinárodnej federácie jógy a meditácie ATMAN.

Čím dlhšie sa venujem praxi jogy, tým intenzívnejšie pozorujem, ako som vnímavejšia. Takmer na všetko. Na okolie, ako pôsobí, na ľudí okolo mňa, ako sa správajú a aké majú rozpoloženie. A hlavne, vďaka joge dokážem vnímať seba. Je to veľmi zaujímavé a napínavé, odhaľovať všetko, čo sa vo mne ukrýva. Moje vnútro vnímam ako most k veľkolepému a rozsiahlemu celku (Vesmíru)

Keď som začala s jogou, tak veľmi skoro som mala hlboké zážitky počas cvičenia budžangásany. A ak som cvičila zostavu ásan, tak táto pozícia tam nesmela chýbať. Bolo príjemné pozorovať, ako sa týmto spôsobom uvoľňuje a prebúdza duchovné srdce. V tej dobe som začala aj maľovať námety, ktoré mali psychologický podtext, síce mohli pôsobiť naivne, ale z tém vychádzali abstraktné životné až existencionálne otázky.
Isolda sa jogou po

maličky dostávala k učeniu tantry, ktoré jej umožnilo oveľa viac prejavovať všetky nazhromaždené jogínske poznatky. Tantra je veľmi vhodná pre človeka zo západného sveta, z našej spoločnosti. Naučila sa spontánnosti, veselosti a hlbokému prežívaniu.

Ak človek kráča tantrickou cestou za svojou spriaznenou dušou, je všetko oveľa viac intenzívnejšie a živšie. Intímne spoločné chvíle sú nevyspytateľné a očarujúce. Milovanie je dokonalou formou, ako v sebe prebudiť krásu, harmóniu a všetko, čo je vznešené. Človek potom vníma, že miluje všetko okolo seba, celý svet.

Isolda

Cestou cez jogu a tantru sa Isolda dostala k tancu, ktorý vníma predovšetkým ako prostriedok pre vyjadrenie vlastných pocitov, nálady a veľmi jemných aspektov duše. Je nekonečne tvorivý.

Tancom možno vyjadriť každý moment, každý stav. Tanec oslobodzuje. Ja som vďaka tancu pochopila, čo je to tvorivá spontánnosť a získala viac odvahy a sebavedomia.

Isolda sa tiež zaoberá ajurvédou (systém pre liečenie a udržanie zdravia človeka), vedou, ktorá sa približuje joge a častokrát s ňou úzko súvisí. Rada cestuje a chodí na túry do zaujímavých zákutí prírody. Dnes pôsobí v Bratislave ako inštruktorka kurzov jogy.