Joga – ásany, telesné pozície

Ásany čiže jogínske telesné pozície

V joge predstavuje ásana premyslenú a súčasne pôsobiacu, vibrujúcu činnosť v jednote s nekonečnom, telom, dušou a mysľou. ÁSANA je pokojná pozícia so špecifickým sústredením. Je to viac než len fyzické cvičenie, je to spôsob psychosomatickej integrácie.

Táto jemná a plne obdivovaná súvislosť s existenčným tajomstvom je založená na postupnej prevýchove a snaží sa o duchovné prebudenie pomocou tela. Ten, kto praktizuje ásany, objaví vnútorný pokoj a harmóniu a zároveň spozoruje, že jeho energia a vitálna úroveň sa značne zvyšujú.

Ásana je statická pozícia, ktorá umožňuje zrelaxovať podvedomie, mentálny a psychický systém.
Takéto systémy môžu spôsobiť problémy a dokonca blokovať osobný voľný vývoj a tvorivosť. Nevedomie a obmedzenosť sa často vyvíjajú v dôsledkoch, ako sú nehody, choroby, zdesenie, emočná traumy tak aj denné životné stres, obavy, povinnosti, nespokojnosť a zármutok. Prejavujú sa ako napätie, potláčanie, neprispôsobivosť či stuhnutosť, bolesť alebo obmedzená činnosť.

V prípade, keď sa nachádzame v nehybnej pozícii, ktorá podporuje telesné tkanivá, naša myseľ môže skrze adekvátne sústredenie, nový postoj a cítenie ľahšie a uvoľnenejšie prenášať oznámenie do prijímacieho systému, ktorý zodpovedá za uvoľnenie energie a blahodárny stav. Teda sme schopní vnímať, ako sa uvoľňuje myseľ a emócie spoločne s telom.

Vytrvalá prax jogínskych špeciálnych pozícií s čistým vedomím, známych ako ásany, vyvoláva mnohonásobný rezonančný fenomén s rozdielnymi subtílnymi úrovňami vibrácií čiže s ohniskovými bodmi univerzálnej energie.

Najviac prevládajúce a vnímateľné účinky

• rovnováha
• sebaistota
• viac energie
• odolnosť voči stresu a únave
• uvoľňujúci pocit blahodarného pokoja
• rýchla regenerácia
• zlepšená a celistvá uvoľnenosť
• tvorivosť a koncentrácia
• nárast energie
• fyzické a psychické zharmonizovanie

Uvádzame tu aj niektoré príklady jogínskych telesných pozícií a ich vybrané fyzické a psychické účinky:

VIRASANA – POZÍCIA HRDINU zosilňuje vitálnu energiu a zvyšuje intuíciu. Dodáva uvoľnenosť a pokoj.

PAŠČIMOTANÁSANA – POZÍCIA KLIEŠTÍ utužuje celé telo, omladzuje, lieči hemoroidy a vyrovnáva zápchy a vyvoláva emócie.

DŽANUŠIRŠÁSANA – BOČNÁ POZÍCIA s hlavou na kolenách zpružňuje chrbticu, indikuje obličkové choroby a ischias, odstraňuje lenivosť.

SUKHÁSANA – POZÍCIA PRÍJEMNOSTI A RADOSTI zosilňuje sexuálnu energiu, prináša inštinktívnu kontrolu, odstraňuje impulzívnosť a dodáva schopnosť prijímať.

JÓNIÁSANA – POZÍCIA JONI (ženských genitálií) zosilňuje ženskú tvorivosť, umožňuje pochopenie skrytých pocitov, spôsobuje emocionálnu rovnováhu a lieči gynekologické ťažkosti.

MATSJÁSANA – POZÍCIA RYBY podporuje výlučky sexuálnych hormónov a posilňuje chrbtové svaly, vitalizuje a zvyšuje statnosť a upravuje poruchy periódy.

DHANURÁSNANA – POZÍCIA LUKU posilňuje nervové centrá na chrbtici, vytvára pocity eufórie a vnútornej slobody, vytvára stav sebadôvery.

TRIKONÁSANA – POZÍCIA TROJUHOLNÍKU zpružňuje a značne rozvíja chrbtové svaly. Blahodarne pôsobí na brušné orgány a urogenitálny systém.

UDDIJÁNABANDHA – BRUŠNÉ STIAHNUTIE zdoláva väčšinu brušných neduhov, nadúvanie, stimuluje pečeň, má hlboký blahodarný účinok na solárny plexus, transmutuje a pomáha sublimovať sexuálny potenciál.

asany, pozicie 3KURMASÁNA – POZÍCIA KORYTNAČKY aktivuje funkciu brušných orgánov, navnaďuje odpočinok a zároveň dynamizuje. Sprostredkováva duchovné osvietenie, odstraňuje napätie a zrýchľuje sebapoznanie.

GOMUKHÁSANA – POZÍCIA KRAVSKEJ HLAVY posilňuje ramenné a lakťové kĺby, vyrovnáva chrbticu. Vzbudzuje vnútorný rozkvet a duchovnú harmóniu.

SARVANGÁSANA – POZÍCIA SVIEČKY zvyšuje prekrvovanie mozgu, umožňuje lepší žilový obeh nôh a brucha, silne pôsobí na štítnu žľazu, spôsobuje prečisťovanie a umeleckú tvorivosť.

ARDHA-MATSJENDRÁSANA – pokrútená POZÍCIA POLOVIČNÁ POLOHA PÁNA RÝB vyrovnáva chrbticové odchýlky, posilňuje sympatický nervový systém a pozoruhodne revitalizuje telo. Umožňuje prebudenie intuície.

VIPARITA-KARANI – otočená POZÍCIA má vynikajúce účinky na obezitu a celulitídu, stimuluje a prečisťuje pečeň a zažívaciu trubicu. Umožňuje prejavovanie a seba-presvedčenie.

HALÁSANA – POZÍCIA PLUHU veľmi silno spevňuje chrbticu pomocou komplexného pôsobenia, navyše stabilizuje metabolizmus a ponúka pružnú myseľ a inšpiráciu.

asany, pozicie 4BHUDŽANGÁSANA – POZÍCIA KOBRY zpružňuje chrbticu, podporuje vitalitu a udržuje mladosť, vytvára citovú hojnosť a radosť.

PADMÁSANA – POZÍCIA LOTOSU zrýchľuje krvný obeh v bedrovej a brušnej oblasti, posilňuje chrbticu a brušné orgány. Umožňuje prebudenie kundalini, latentnej energie v ľudskej bytosti. Zvyšuje mentálnu koncentráciu, uľahčuje vstrebateľnosť duchovných skúseností.

VADŽRÁSANA – POZÍCIA BLESKU vyvažuje správne držanie chrbtice, odstraňuje súvisiace účinky periódy alebo menopauzy u žien. Umožňuje stav dôvery a psychomentálnej rovnováhy.

PRASARITA-PADATANÁSANA – natiahnutá POZÍCIA S HLAVOU NA ZEMI zvyšuje výkonnosť trávenia, pomáha znižovať telesnú váhu v prípade obezity, prehlbuje mentálnu energiu. Spôsobuje harmóniu a vyššiu integráciu.

ŠIRŠÁSANA – POZÍCIA NA HLAVE je tiež vďaka komplexným účinkom nazývaná ako „kráľovná ásan“. Zlepšuje pamäť, zvyšuje koncentráciu a odolnosť voči nervovej únave, odstraňuje úzkosť a nervozitu, prebúdza telepatickú spôsobilosť. Vytvára stav slobody a vytrvalosti.

˜autor: Gregorian Bivolaru˜


Súvisiace články:
Jogínsky pozdrav slnku
Plná jógová relaxácia